Odżywki białkowe dla sportowców

Mnóstwo osób aktywnych zawodowo, które chcą cieszyć się piękną sylwetką po treningu sięga po białko. Jest ono zawarte zarówno w wielu produktach spożywczych, jak i w dostępnych na rynku odżywkach białkowych. Jaka jest rola białka w życiu sportowca?

Co to jest białko?

Białko jest makroskładnikiem, który to powszechnie występuje w wielu produktach spożywczych. Jest ono niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Białki i jego składowe, a więc aminokwasy wchodzą w skład enzymów, hormonów oraz różnych substancji, które to transportują niezbędne substancje tj. tlen.

Ponadto białko buduje organizm oraz odpowiada za skurcz mięśni. Każda osoba aktywna zawodowa, która to pragnie zbudować odpowiednią masę mięśniową doskonale wie jak ważna dla organizmu jest odpowiednia podaż tego cennego składnika.

Odżywki z albuminy jaj, kazeinowe oraz serwatkowe

Obecnie białko dla sportowców jest dostępne w formie różnorodnych odżywek, których regularne spożywanie wpływa pozytywnie na budowę masy mięśniowej.

Odżywki białkowe występują często w proszku i są one skoncentrowanym źródłem łatwo przyswajalnego białka. Uzyskiwane są przede wszystkim z białka serwatkowego lub kazeinowego, a więc z mleka lub albuminy jaj.

Popularny na rynku koncentrat białka serwatkowego zawiera zazwyczaj w swoim składzie około 80 procent białka, a izolat białka serwatkowego zawiera aż 90 procent tego składnika.

Trzecią, a zarazem najdroższą odżywką białkową serwatkową jest wysokiej jakości hydrolizat. Ten typ białka doskonale komponuje się z mlekiem, dzięki czemu po zmieszaniu wychodzi bardzo smaczny shake.

Wybór odżywek białkowych na rynku jest ogromny, zatem każdy sportowiec może wybrać taką, która w pełni spełni jego oczekiwania.