Jak wybrać batony białkowe?

Chcąc osiągnąć wymarzoną sylwetkę, często sięgamy po produkty wspomagające dietę i ćwiczenia. Niektórzy decydują się wówczas na odżywki białkowe, inni z kolei na batony białkowe, lecz są też tacy, którzy jedzą zarówno jedno, jak i drugie.

Białko

Białko to budulec organizmu, który odpowiada za mięśnie – nie tylko ich rozwój, ale też regenerację. Dlatego białko jest tak istotne dla osób aktywnych fizycznie. Po treningu mięśnie potrzebują regeneracji, do której niezbędne jest białko – bez niego mięśnie się niszczą.

Batony białkowe

Batony proteinowe pełnią podobną funkcję do odżywek białkowych. Mają szybko dostarczyć zmęczonemu po ćwiczeniach organizmowi odpowiednią ilość białka, która pozwoli na rozbudowę regenerujących się mięśni. Dla osób aktywnych fizycznie może stanowić również przekąskę zdrowszą niż klasyczny baton czy ciastko.

Na co zwrócić uwagę przy kupowaniu batonów białkowych?

Istotna jest rzecz jasna ilość białka zawartego w batonie (wynosi ona od 20 do 40 procent), ale nie tylko to. Równie ważne, a może nawet ważniejsze jest to, jakie białko znajduje się w danym batonie. Warto wybierać takie produkty, w których składzie znajduje się izolat białka i białko serwatkowe WPC 80. Białko WPC 80 zawiera również aminokwasy egzogenne, czyli takie, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować, a w związku z tym dostarczanie ich z zewnątrz jest szczególnie istotne. Ponadto należy unikać batonów z dużą ilością tłuszczy i węglowodanów.