Czy monohydrat kreatyny jest skutecznym suplementem dla sportowców?

Sportowcy często poszukują sposobów na to, jak maksymalnie zwiększyć swoją efektywność. Stosują różnego rodzaju strategie, a część z nich jest związana z żywieniem i suplementacją. Podczas gdy jedni testują coraz to nowsze środki, inni sięgają po sprawdzone suplementy. Nasuwa się jednak pytanie, które suplementy są najlepiej zbadane? Do tej grupy z pewnością można zaliczyć monohydrat kreatyny, którego skuteczność została potwierdzona wieloma pracami naukowymi.

Podział suplementów według Australijskiego Instytutu Sportu

Australijski Instytut Sportu jest organizacją, której stanowisko w sprawie suplementów dla sportowców jest szanowane na całym świecie. Co roku publikuje on listę, na której znajdują się różne suplementy przypisane do czterech kategorii oznaczonych literami od A do D. Suplementy z grupy A to środki sprawdzone podczas wielu badań naukowych. Ich skuteczność została dobrze zbadana i potwierdzona. W tej grupie można znaleźć właśnie monohydrat kreatyny. Co więcej, pozycja tego suplementu na liście jest mocno ugruntowana. O ile inne suplementy często mają zastosowanie w określonych przypadkach, tak monohydrat kreatyny wydaje się użyteczny w wielu różnych dyscyplinach sportowych.

monohydrat kreatyny

Jakie korzyści daje suplementacja monohydratem kreatyny?

Kreatyna pełni bardzo ważną funkcję w kontekście dostarczania energii pracującym mięśniom. Zwiększone zapasy kreatyny zwiększają szybkość odnawiania cząsteczek ATP, które są unikalnym przenośnikiem energii w ludzkim ciele. Ma to przełożenie na wyniki osiągane przez sportowców. Monohydrat kreatyny jest skuteczny w stosowaniu w dyscyplinach takich jak: podnoszenie ciężarów, piłka nożna czy biegi krótkodystansowe. To jednak nie wszystko, bo suplementacja kreatyny może również:

  • Wpływać na wzrost masy mięśniowej
  • Działać przeciwzapalnie
  • Korzystnie wpływać na pracę mózgu
  • Zapobiegać rozwojowi sarkopenii

Takie właściwości sprawiają, że na suplementacji kreatyny mogą skorzystać również osoby nieuprawiające sportu. Z pewnością jest to suplement, któremu warto przyjrzeć się bliżej i rozważyć jego stosowanie.