Upał doskwiera. Masz własny basen i chcesz jak najszybciej z niego skorzystać, ale… instrukcja obsługi nie pomaga? Sprawdź z nami, jak krok po kroku rozłożyć basen rozporowy czy stelażowy. Przygotowanie wcale nie jest trudne.

Jakie podłoże pod basen stelażowy przygotować?

Podłoże pod basen może być naturalne, np. trawnik, albo brukowane. Kostka zapewnia od razu płaski grunt, ale później, podczas użytkowania, dno jest zauważalnie twardsze, co przy dłuższych kąpielach może być niekomfortowe. Przy dostosowywaniu trawnika trzeba się bardziej napracować, ale zdecydowanie przyjemniej korzysta się z basenu na naturalnym podłożu. Minusem jest całkowite wypalenie trawy pod basenem i mocne ubicie ziemi w danym miejscu po zakończeniu sezonu – musisz być gotowy na ten efekt po demontażu.

Po pierwsze zadbaj o oczyszczenie terenu z różnych zbędnych elementów. Zarówno wybrukowany taras, jak i trawnik wymagają uprzątnięcia. Pozbieraj kamienie, szyszki, gałązki czy zagubione domowe drobiazgi – klamerki lub małe zabawki. Każdy taki twardy element może uszkodzić nieckę basenową. Jeśli decydujesz się na rozłożenie basenu na trawniku, powinieneś najpierw w miarę możliwości wyrównać grunt. Najlepiej użyć do tego szerokiej deski oraz poziomicy. Dociskając deskę do podłoża i przesuwając na obszarze, jaki zajmie basen, wyrównasz ziemię i trochę ją ubijesz.

Mata do basenu stelażowego

Teren już gotowy? Rozłóż matę pod basen. Zapewnienie dodatkowej warstwy między podłożem a basenem ma wiele zalet. Po pierwsze, chroni przed uszkodzeniami, jakie mogą zostać spowodowane w wyniku bezpośredniego ocierania się folii basenowej o szorstką ziemię. Po drugie, jeśli mata jest dostatecznie duża, zabezpiecza przed dostawaniem się do wody zanieczyszczeń. Po trzecie – zabezpiecza wodę od wychładzania się. To czynnik, który użytkownicy szczególnie docenią. Do wyboru masz zwykłe maty, nieco bardziej miękkie (i lepiej izolujące) maty piankowe i maty solarne – dla wymagających. Mata solarna nie tylko zapobiega oddawaniu ciepła wody, ale może ją nawet podgrzać!

drabinka basenowa

Szeroki wybór łatwych do złożenia basenów stelażowych z akcesoriami znajdziesz tutaj: https://dollo.pl/turystyka-i-ogrod/baseny-ogrodowe/baseny-stelazowe.

Jak rozłożyć basen stelażowy?

Dopiero na tak przygotowanym podłożu można przejść do właściwego rozkładania basenu. Zaczynamy od rozłożenia niecki, czyli folii basenowej. Ułóż ją tak, jak będzie stała po ujęciu jej w stelaż, czyli dnem do dołu i w odpowiednim miejscu. Następnie rozpocznij łączenie rurek od stelaża, od razu przekładając je przez szlufki folii. Istnieją dwie szkoły. Jedna zaleca, by najpierw poskładać nogi i doczepić do nich obręcz, a druga, by postąpić odwrotnie – najpierw przygotować obręcz, później nogi. Metodą prób i błędów dobierz najlepszą dla siebie metodę. Kiedy zmontujesz już całość, nie zapomnij wypoziomować nóg! O wiele lepiej zrobić to przy pustym basenie.

basen stelażowy

Upewnij się, że rurki są umieszczone na maksymalną głębokość w złączce, a także nie pomiń żadnego bolca!

Napełnianie basenu stelażowego

Zamontuj sitka do pompy oraz samą pompę. Ważne, aby źródło prądu znajdowało się na tyle blisko, by nie trzeba było używać przedłużacza. I wreszcie, na sam koniec: czas napełnić basen. Wpuszczanie wody może potrwać nawet kilka godzin! Dlatego licz się z tym, że nie od razu skorzystasz z basenu. Warto poczekać też, aż wlana woda trochę się ogrzeje. Tak, wiemy – to wystawia cierpliwość na próbę, ale przyjemność z kąpieli wynagradza całą tę pracę i oczekiwanie!